Home Genel Vizesiz Müttefik – Ceyhun Bozkurt

Vizesiz Müttefik – Ceyhun Bozkurt

0,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

15 Temmuz’da İncirlik’te ABD birliği nasıl kuşatıldı?

Kayıp silahlar nereye gitti?

2012 yılındaki çatışmaları bir yıl öncesinden bilen CIA ajanı kimdi?

ABD tarafından müdahale edilen baro seçimlerinin perde arkasında neler oldu?

Zirve Yayınevi katliamının ardında hangi ayrıntılar gizli?

Günümüzün Lawrence’ı kimdir?

ABD ile PKK arasındaki ilk temas ne zaman gerçekleşti?

ABD’ye karşı çıkan iki bakanın 1990’daki tarihi öngörüsü neydi?

Misyonerlerden NGO’lara (Hükümet Dışı Kuruluşlar) uzanan tarihi misyon nedir? 

Türkiye’nin Çelik Harekâtı sonrasında ABD yönetimine yansıyan raporlarda “Türkiye/Türk Ordusu hizadan çıktı” diye değerlendirmeler yer almıştı. Bu ifade, 65 yıllık Türkiye-ABD ilişkisinde adeta bize verilen görevi tanımlıyordu: Hizada durmak. Türkiye, her hizadan çıkma eğilimi sonrası bir müdahaleyle yeniden hizaya sokuldu. Ancak artık mızrak çuvala sığmadı. PKK/PYD ile FETÖ terör örgütlerine verilen açık destek, DEAŞ üzerinden bölgeyi dizayn operasyonları Türkiye’nin sabrını taşırdı ve karşı hamleler yapıldı. 15 Temmuz 2016 tarihindeki işgal girişimini de püskürten Türkiye karşı atağa geçti. ABD’li yetkililerin “kara gücümüz” dediği PKK/PYD terör örgütü kıskaca alındı, “müttefikimiz” dediği FETÖ ve diğer yıkıcı yapıların militanları cezaevlerine atıldı. Artık Türkiye ile ABD, iki müttefikten çok giderek sertleşen bir bilek güreşinin iki tarafı gibiydi.

Bu kitap, bu bilek güreşine bir günde gelinmediğini anlatıyor. Kitapta, 200 yıllık mazisi olan ve özellikle 1990’lardan sonra sertleşen mücadelede ABD’nin PKK terör örgütüne verdiği destek ekseninde gelişmeler en ayrıntılı bir şekilde inceleniyor. VİZESİZ MÜTTEFİK’te birçok ayrıntıyı görecek, öğrenecek ve değerlendirebileceksiniz.

VİZESİZ MÜTTEFİK, güvenlik uzmanı Mete Yarar’ın yazdığı önsözde de belirttiği gibi yıllar sonra bile Türkiye-ABD ilişkilerini merak ettiğinizde elinizin altında bulundurmak isteyebileceğiniz bir eser.